Warsztaty medialne

W czwartek, 22 lutego br. chętni uczniowie z naszej szkoły pod opieką p. Anety Golby wzięli udział w warsztatach medialnych zorganizowanych dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu biłgorajskiego. Warsztaty pod hasłem „Nowe widnokręgi - zrozumieć media” prowadzili wykładowcy i szkoleniowcy z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – redaktorzy, dziennikarze, montażyści i operatorzy z Radia Maryja i TV TRWAM.

W trakcie szkolenia uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca dziennikarza, prezentera, operatora i montażysty w wozie transmisyjnym i studiu telewizyjnym. Ochotnicy mogli na chwilę wcielić się w rolę komentatora sportowego lub pogodynki. Rafał Oleszek z kl. II TM wziął udział w scence filmowej objaśniającej rolę światła i dźwięku w przekazywaniu informacji za pośrednictwem mediów oraz udzielił dwóch wywiadów.

Kolejna część warsztatów dotyczyła dźwięku i specyfiki pracy dziennikarza radiowego. W ostatniej części warsztatów, dotyczących podstaw dziennikarstwa prasowego, prowadzonych przez studentki Wyższej Szkoły Medialnej w Toruniu uczestnicy zapoznali się z zasadami pisania tekstów prasowych, dowiedzieli się m.in. czym różni się informacja od opinii, na czym polega manipulacja, perswazja i propaganda.