OKTOBERFEST
Weihnachtsstollen Z niem. Święto październikowe czyli dożynki chmielne organizowane w Monachium w Bawarii (Niemcy). Oktoberfest odbywa się corocznie od 1810 roku na przełomie września i października i jest jednym z największych na świecie festynów ludowych. W ostatnich latach przeciętna liczba odwiedzających wynosiła sześć milionów ludzi. W trakcie trwania festynu spożywane jest około pięciu milionów litrów piwa, sprzedawanego tradycyjnie w litrowych kuflach tzw. Mass.
„SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!”
amulet Niemcy noc sylwestrową najchętniej spędzają w teatrze (ins Theater) i schroniskach (auf einen Skihütte). Chętnie chodzą też na wielkie bale sylwestrowe (auf einen großen Ball).Tradycyjną Sylwestrową potrawą w Niemczech jest karp (Silvesterkarpfen). Jego łuska przez cały kolejny rok noszona jest w portfelu jako talizman, mający moc odganiania finansowych kłopotów. W Niemczech do dziś przetrwały stare, sylwestrowe obyczaje, jak: wróżenie z wosku (der Wachs) Niemcy podczas składania sobie życzeń Noworocznych obdarowują się amuletami, mającymi przynieść szczęście np. czterolistnymi koniczynami i podkowami.
ŚNADANIE PO NIEMIECKU
Tradycyjne niemieckie śniadanie to najczęściej biała kiełbasa. W Niemczech jest ponad 300 gatunków chleba i ponad 6 tysięcy gatunków piwa. Niemcy są kawoszami. Kawa cieszy się u nich znacznie większym uznaniem niż herbata. W odżywianiu Niemców dużą rolę pełni chleb. Uważa się, że Niemcy są krajem, w którym istnieje najwięcej różnych gatunków chleba. Kuchnia niemiecka jest bardzo pożywna, królują w niej ziemniaki i wieprzowina. Mięsa wieprzowego używa się do wyrobu kiełbasy (Wurst), która jest nie tylko popularną przekąską, ale i podstawowym elementem kuchni. W Bawarii są np. specjalne Wurstküchen (kuchnie kiełbasowe).
JEDZENIE
Solidna kuchnia bawarska oferuje dania, które nasycą każdego. Dominuje wieprzowina z golonkami i roladami, a niemal do wszystkiego podawane są charakterystyczne kluski (knödel). Do jedzenia zaliczane jest też piwo, które nazywane jest podstawowym produktem żywnościowym Bawarii.
SOMMERFERIEN
Letnie wakacje (Sommerferien) trwają w Niemczech tylko sześć tygodni. W zależności od landu, rozpoczynają się pod koniec czerwca lub na początku lipca, a kończą w sierpniu. Niemieckie dzieci, jesienią (im Herbst) mają kila lub kilkanaście (w zależności od landu) dni wolnych od szkoły, zwanych feriami kartoflanymi.
46 LITEROWY WYRAZ - DLA NIEMCÓW TO NIE PROBLEM
W języku niemiecki bardzo często łączy się wyrazy w jeden większy, przykład: głowa - Kopf, ból - Schmerz, a więc bóle głowy to Kopfschmerzen.
Kilka z najdłuższych niemieckich wyrazów:
  • Das Eisenbahnknotenpunkthinundherschrieberhauschen-budka dróżnika
  • Das Damenfussballweltmeisterschaftsqualifikationsspieluebertragung-transmisja z meczu kwalifikacyjnego mistrzostw świata w piłce nożnej kobiet
  • Das Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz-regulacje prawne dotyczące przeniesienia obowiązków nadzoru znakowania zwierząt.

  • ŚWIĘTA
    Weihnachtsstollen Niemieckie dzieci nie czekają na pierwszą gwiazdkę aby dobrać się do prezentów. tzw. Bescherung. Prezentów nie znajdziecie pod choinką, lecz ułożone na stole. Ulubioną potrawą w pierwszym dniu świąt jest pieczona gęś, choć możecie też spotkać pieczoną kaczkę, indyka czy dziczyznę. Karp, który króluje prawie na każdym polskim stole wigilijnym w Niemczech nie należy do ulubionych dań świątecznych. Najsłynniejszym ciastem bożonarodzeniowym jest strucla tzw.Weihnachtsstollen. Jest to rodzaj ciasta drożdżowego z dużą ilością bakalii przede wszystkim rodzynek Stałym punktem Świąt Bożego Narodzenia jest rodzinne muzykowanie i śpiewanie kolęd. Niemcy równie chętnie jak my wysyłają czy wręczają kartki świąteczne. Do klasycznych życzeń, należą: Frohe Weihnachten und ein glückliches Neues Jahr! Ein schönes Weihnachtsfest und ein glückliches, gesundes Neues Jahr! Alles Gute zum Neuen Jahr! Fröhliche Weihnachten und ein erfolgreiches Neues Jahr!