ŚWIĘTA
1 Są dni wolne od pracy obchodzone z różnych, mniej bliskich nam powodów: urodziny Królowej Elżbiety II, dzień wojsk Australii i Nowej Zelandii itd. Oczywiście wolne od pracy są również Święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc, jednak są one raczej traktowane jako coś w charakterze polskiego długiego weekendu. Organizowanych jest mnóstwo imprez masowych, charakter religijny świąt niezauważalny. Święta Bożego Narodzenia wypadają w Nowej Zelandii w środku lata. W związku z czym święta te wyglądają nieco inaczej niż w Polsce. Ze względu na upalną pogodę Nowozelandczycy unikają ciężkich potraw na świątecznym stole. Najbardziej popularne dania to gotowana szynka, kurczak lub indyk z rożna z ziemniakami i sałatką. Mięso najczęściej przyrządza się na ogrodowym grillu. Do tego przeważnie podawane jest nowozelandzkie wino lub piwo.
JEDZENIE
W dużych miastach można zjeść potrawy z całego świata, szczególnie Wellington znany jest z dużej liczby restauracji i kawiarenek. W Nowej Zelandii działa najwięcej McDonaldsów na świecie (pomijając USA) w stosunku do liczby ludności, choć często to KFC będzie jedynym otwartym miejscem poza godzinami pracy. Fish and chips oraz kebab jest wszędzie i o każdej porze dnia. W dużych miastach szybka, tania i bardzo dostępna jest kuchnia azjatycka.
2
MIESZKAŃCY
W Nowej Zelandii nie panują szczególne zwyczaje i etykieta. Na pierwszy rzut oka to kraj w europejskim stylu - nowoczesny, przyjazny. Szczególnie nastawiony na turystykę, to wydaje się być świętością. Niezwykłą sprawą wśród mieszkańców jest swobodny sposób bycia, a szczególnie ubierania. Nowozelandczycy uwielbiają chodzić boso, a ich ulubionym kolorem jest czerń.Pierwsze wrażenie, jakie się nasuwa to że w Nowej Zelandii jest bardzo mało ludzi. Większość stanową biali o pochodzeniu europejskim, kolejną wyraźną grupą są Azjaci (przybyli do Nowej Zelandii wraz z Anglikami jako służba) oraz wyspiarze z Fidżi, Haiti, Samoa. Rdzennymi mieszkańcami wyspy są Maorysi. Bardzo łatwo można ich wyróżnić spośród wszystkich innych nacji. Mają charakterystyczna urodę i ciemną karnację skóry.